Okolica Pławskie to rozciągnięta wieś z
gospodarstwami ok.10 ha i kawałkiem lasu zamieszkana przez Pławskich i kilku
rodzin Kotowiczów, we wsi była szkoła (Pławskie postawili) .
Najbliższa miejscowość to Jeziornica -
poczta,kościół,szkoła ponadpodstawowa,stacja kolejowa,tam chodzili do
kościoła. Miejscowość ta należała do parafii Łukonica. Pan Jan przesłał mi ciekawy materiał, który stał się przyczynkiem do napisania tego artykułu.
Otóż jego przodkowie pochodzili z kolonii Pławskie.
Dziadek pana Jana- Bolesław Pławski zmarł w 1923 roku, jego żoną była Helena, która zmarła w 1919 roku.
Ich dziećmi są:
Koperta zaadresowana do Józefy Pławskiej z ok. Pławskie, poczta Jeziornica.
Mam nadzieję na dalsze szczegóły na temat tej rodziny. Chciałbym też, aby ktoś z naszych Czytelników mógł podzielić się swoją ewentualna wiedzą na ten temat.
Poniżej mapka z tą miejscowością.
Mam nadzieję znaleźć trochę metryk z rodziny Pławskich z tej okolicy. za jakiś czas je tutaj opublikuję, być może ktoś z naszych Czytelników właśnie ich szuka!
Metryka urodzenia Adolfa Pławskiego, ur. 23.12.1847 roku w okolicy Pławskie, syna Ludwika i Felicjanny z Więckowskich, rodzicami chrzestnymi byli Kazimierz Kotowicz i Małgorzata Więckowska.
Metryka urodzenia Ewy Pławskiej, ur. 01.07.1847 r. w okolicy Pławskie, córki jednodworców Jerzego i Antoniny z Czerników, rodzicami chrzestnymi byli Tomasz Kazikowski i Teofila Viossikowska.
Metryka urodzenia Jadwigi Pławskiej, ur. 01.09.1847 roku w okolicy Słautycze Pławskich, córki Kazimierza i Ewy z Błażejewskich, rodzicami chrzestnymi byli jednodworzec Wincenty Błażejewski i Anna Pławska.
Przy okazji prezentuję kilka metryk z okolicy Filipowicze, gdzie zamieszkiwało sporo Pławskich.
Metryka urodzenia Julii Szczuka, ur. 01.05.1865 roku w Filipowiczach, córki szlachciców Stefana i Teofili z Pławskich, rodzicami chrzestnymi byli szlachcice Cyprian Pławski i Anna Pławska, żona Wincentego.
Metryka urodzenia Kamili Pławskiej, ur. 01.01.1865 roku w Filipowiczach, córki szlachciców Piotra i Antoniny z Szczuków, rodzicami chrzestnymi byli szlachcice Jan Pławski i Magdalena Pławska, w asyście Andrzeja Szczuki i Teofili Pławskiej.
Metryka urodzenia Marianny Pławskiej, ur. 01.04.1865 roku w Filipowiczach, córki Wincentego i Anny, rodzicami chrzestnymi byli szlachcice Józef Pławski i Rozalia Dzierzyc.
Metryka urodzenia Marianny Pławskiej, ur. 21.06.1847 roku w Hołowlach, córki Józefa i Józefaty z Sidorowiczów, rodzice chrzestni Gabriel Łazowski i Anna Bobruniewicz.
Kolejne metryki Pławskich z Filipowiczów i innych osad.
Metryka urodzenia Józefa Pławskiego, ur. 24.10.1836 roku w Filipowiczach, syna Wawrzyńca i Pauliny.
Metryka zgonu szlachcianki Felicjanny Pławskiej, zm. 01.01. 1850 roku w Filipowiczach w wieku 70 lat, pozostawiła syna Wincentego.
Metryka urodzenia Franciszki Pławskiej, ur. 20.06.1855 roku w Filipowiczach, córki Wawrzyńca i Pauliny .
Metryka urodzenia Bolesława Pławskiego, ur. 12.09.1889 roku w Filipowiczach, syna szlachetnych Franciszka i Magdaleny .
Metryka urodzenia Marianny Pławskiej, ur. 22.09.1890 roku w Filipowiczach, córki mieszczanki Anny Pławskiej.
Metryka urodzenia Marianny Pławskiej, ur. 01.02.1842 roku w okolicy Mizgiery w parafii Różanka, córki Antoniego i Antoniny z Mizgierów.
Witam! Franciszek Pławski i Magdalena Pyrska z Filipowicz są rodzicami mojego dziadka Władysława Pławskiego.
OdpowiedzUsuńCieszę się. Mam nadzieję, że znalazł Pan ( Pani) dalszych swoich przodków. Pozdrawiam serdecznie
OdpowiedzUsuńJózek
Dziękuję bardzo za ciekawego bloga i informacje o wsi Plawskie, skąd również pochodzili moi przodkowie. Niestety nie mówię po polsku, dlatego mój komentarz napisany po angielsku przetłumaczyłem za pomocą Tłumacza Google i mam nadzieję, że wszystko zostało poprawnie przetłumaczone.
OdpowiedzUsuńMoja babcia Władysława Pławska urodziła się w 1925 roku we wsi Plawskie. Jej rodzicami byli Stefan Plawski, urodzony w 1890 r. i Adela Plawska (Pudowska), urodzona w 1904 r. Moja babcia Władysława została ochrzczona w kościele katolickim w Łukonicy 4 kwietnia 1925 r. (powiat słonimski, województwo nowogródzkie). W rodzinie mieli także inne dzieci – Witolda (ur. 1927), Polenię (ur. 1931) i Ryszarda (ur. 1946).
Wieś (okolice) Plawskie sprawia wrażenie dość starej. Najwcześniejsze metryki urodzeń, które jako miejsce urodzenia dziecka wymieniają wieś Pławskie, pochodzą co najmniej z 1797 r., kiedy to w rodzinie Franciszka i Aleksandry urodziła się Zofia Pławska, a w rodzinie Tomasza i Teofili urodziła się Zofia Pławska (Metryka urodzeń Parafia Słonim). W inwentarzu majątku województwa grodzieńskiego z 1890 r. dowiedziałem się, że w okolicach Plawskich znajdowało się 412 dziesięcin ziemi (358 na grunty uprawne, 18 na pastwiska, 11 na lasy). Ziemia należała do różnych właścicieli. Dowiedziałem się też, że według spisu ludności z 1923 r. w okolicach Pławskich było 65 domów i mieszkało w nich 269 osób (117 mężczyzn i 152 kobiety), wszyscy byli Polakami, 263 katolikami i 7 prawosławnymi.
Obecnie poszukuję dalszych informacji o moich pradziadkach Stefanie Pławskim i Adeli Pławskiej. Poszukuję również więcej informacji na temat historii wsi Plawskie oraz tego, czy i w jaki sposób mieszkające tam rodziny Plawskie były ze sobą spokrewnione.
Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki jak postępować w poszukiwaniach historii moich Plawskich.
Droga Tatiano! Dziękuje za ten ciekawy wpis. Serce mi się kraje, ale nie mogę ci za bardzo pomóc. Niestety, księgi metrykalne z Łukonicy są tylko do 1866 roku. Późniejszych nigdzie nie spotkałem. Mogło też tak być, że parafia w Łukonicy była skasowana w ramach restrykcji za powstanie z 1863 roku. Ale to tylko moja hipoteza. Próbowałem znaleźć coś w Słonimiu, ale i tam nic nie znalazłem. Przyznam, że to bardzo frustrujące. Będę miał na uwadze twoje poszukiwania. Pozdrawiam serdecznie!
Usuń