Wypisy metryk, akta metrykalne.

Wypisy akt metrykalnych Pławskich z Dereczyna i okolic.

Nazwisko ochrzczonego – Pławskich
Nr 1
Liczba urodzonych: płci męskiej 1, płci żeńskiej ---
Data: urodzenia 9, chrztu 17
Kiedy, gdzie, kto i kim, tylko wodą czy z zachowaniem wszystkich obrzędów sakramentu
1869 rok miesiąc styczeń
Tysiąc osiemset siedemdziesiątego ósmego roku grudnia siedemnastego dnia w Słonimskim Rzymsko – Katolickim Kościele Parafialnym ochrzczono dziecię imieniem Adolf przez Pr. Ks. Stanisława Matejskiego wikarego z zachowaniem wszystkich obrzędów sakramentu

Jakich rodziców, kiedy i gdzie t.j. w jakiej parafii urodził się ochrzczony?
Jednodworców Antoniego i Józefy z Korejwów Pławskich prawowitych małżonków syna urodzonego 1868 r. miesiąca grudnia 9 dnia w Okolicy Pławskie.

Kto po imieniu i nazwisku był rodzicami chrzestnymi przy chrzcie świętym i kto był obecny
Rodzicami chrzestnymi byli Osip Banasiewicz z Justyną Banasiewiczową żoną Kazimierza .

Nazwisko ochrzczonego – Pławskich
Nr 74 Julian
Liczba urodzonych: płci męskiej 38, płci żeńskiej ---
Data: urodzenia lutego 25, chrztu marca 4
Kiedy, gdzie, kto i kim, tylko wodą czy z zachowaniem wszystkich obrzędów sakramentu?
1869 rok miesiąc styczeń
Tysiąc osiemset osiemdziesiątego roku marca czwartego dnia w Diatłowskim Rzymsko – Katolickim Kościele Parafialnym (Zdzięciolskim) ochrzczono dziecię o imieniu Julian przez księdza Józefata P….. (?) proboszcza z zachowaniem wszystkich obrzędów sakramentu

Jakich rodziców, kiedy i gdzie t.j. w jakiej parafii urodził się ochrzczony?
Chłopów Pawła i Michaliny z Gnoińskich Pławskich prawowitych małżonków syna urodzonego 1880 roku miesiąca lutego 25 dnia we wsi …. (?) gminy diatłowskiej .
Kto po imieniu i nazwisku był rodzicami chrzestnymi przy chrzcie świętym i kto był obecny?
Rodzicami chrzestnymi byli chłopi: Kazimierz Płoński z Anielą Gnoińską żoną Jana .


8 Pławskich – 2/ Miesiąc Czerwiec

Tysiąc osiemset sześćdziesiątego ósmego roku czerwca drugiego dnia w Zdzięciolskim Rzymsko Katolickim Parafialnym Kościele Ksiądz Antoni Bogdanowicz Wikary tegoż kościoła po trzykrotnych zapowiedziach, z których pierwsza 20, druga 26 maja a trzecia 2 czerwca przed ludem zebranym na liturgię ogłoszone.

Odnodworca Alberta Pławskiego kawalera lat 31 Słonimskiego parafianina z Myzy Podola z włościanką Anną Konstantynowiczówną lat 30 panną z Majątku Mirchnowszczyzny [Mirchłowszczyzny?] parafianką Zdzięciolskiego Kościoła po przeprowadzeniu uprzednio na piśmie z obu stron dokładnego wyjaśnienia przeszkód dla małżeństwa, i po nie odkryciu żadnych, jak również po wyrażeniu przez obie strony wzajemnej zgody.
Odnodworców Michała i Katarzyny z Miłaszewiczów Pławskich prawowitych małżonków syn z Włościan Jana i Agaty z Baryłowskich? Konstantynowiczów prawowitych małżonków córką małżeństwem połączył i w obliczu Kościoła uroczyście pobłogosławił w obecności czcigodnych świadków: Franciszka Ancuty, Augustyna Orełka , Ignacego Rynkiewicza i wielu innych obecnych. 



"W 1877 roku lutego dnia dwudziestego w Zdzięciolskim Rzymsko-Katolickim Kościele Parafialnym, została ochrzczona dziewczynka imieniem Justyna  Pławska przez księdza Andrzeja Walczukiewicza wikarego, z dokonaniem wszystkich obrzędów sakramentu.

W 1868 roku, kwietnia dnia piętnastego w Rzymsko- Katolickim Kościele Parafialnym została ochrzczona dziewczynka imieniem Konstancja Pławska przez księdza Proboszcza Adolfa Korkucia z dochowaniem wszelkich obrzędów sakramentu.
Mieszczan Ignacego i Karoliny z d. Zubkowskiej Pławskich, ślubnych małżonków córka urodzona tego roku dnia 24 marca we wsi Felicjanowie.
Rodzicami chrzestnymi byli Franciszek Szostałło z Aleksandrą Ignatowiczową żoną Stefana Ignatowicza.


W 1868 roku, kwietnia drugiego w Różańskim Rzymsko-Katolickim Kosciele Parafialnym ochcrzczono dziecko o imieniu Ludwik Józef Pławski przez Wielebnego księdza Mateusza Żakowicza z zachowaniem wszelkich obrzedów sakramentu.
Urodzonych Aleksandra i Konstancji z Usiewiczów Pławskich z prawego łoża rodziców, tego roku marca dnia dwudziestego piątego w Myzie Okuninowie.
Rodzicami chrzestnymi byli szlachcic- Otton Ściepura z Anną Antoniewską żona Franciszka. Obecni byli: Ludwik Usiewicz z Józefą Antoniewską, Fryderyk Jasiński z Emilią Usiewicz panną, Hipolit KorczycOlgą Jasińską, żoną Fryderyka.

W 1868 roku, sierpnia jedenastego w Różańskim Rzymsko- Katolickim Kosciele Parafialnym ochrzczono dziecko o imieniu Michał przez Wielebnego księdza Mateusza Żakowicza z zachowaniem wszelkich obrzędów sakramentu.
Włościan- Michała i Bogumiły z Mizgierów Pławskich z prawego łoża swych rodziców tego roku i miesiąca piątego dnia w S... M.....
Rodzicami chrzestnymi byli Wincenty Mizgier z Michaliną Bosacką żoną Bartka."


 "W 1866 roku lipca trzeciego dnia w dereczyńskim kościele Rzymsko-Katolickim wielebny Stanisław Lubatyński Proboszcz tego kościoła po trzykrotnych zapowiedziach, z których pierwsze dnia 12, drugie dnia 19,a trzecie dnia 26 miesiąca czerwca przed parafianami zebranymi na Liturgię ogłoszono:
Szlachciców Jana Pławskiego, kawalera lat 25 z mieszczanką Zofią Kotowiczówną, panną lat 18 obojga z okolicy Pławskie, Łukonickiego kościoła parafian...
(świadkowie)
Szlachciców Józefa (Osipa) i Teodory z d. ...lickiej, ślubnych małżonków syna Pławskich, mieszczan Ksawerego i Konstancji z d. Czarnoszewicz, ślubnych małżonków, córkę połączono ślubem i w imieniu Kościoła pobłogosławiono w obecności wiarygodnych świadków ...Pławskiego, Kotowicza Józefa, Ko....skiego Adama, Kor...i i licznych innych przy tym uczestniczących."

" W 1866 roku maja dziewiątego dnia w Dereczyńskim Rzymsko-Katolickim Kościele Parafialnym wielebny Stanisłąw Lubatyński Proboszcz tego Kościoła po trzykrotnych zapowiedziach, z których pierwsze dnia 24 kwietnia, drugie dnia 1 maja, a trzecie dnia 5 miesiąca maja, przed parafianami zebranymi na Liturgii ogłoszono:
Szlachciców Michała Pławskiego, wdowca lat 60 z mieszczanką Pauliną Czernikówną, panną lat 22 obojga z okolicy Pławskie Łukonickiego Koscioła Parafialnego...
(świadkowie)
Szlachciców Mikołaja i Anny z d. Minerowej, ślubnych małżonków syna Pławskich, mieszczan Józefa i Joanny z d. Pławskiej ślubnych małżonków Czerników corkę połączono ślubem i w imieniu Kościoła pobłogosławiono ślubem w obecności wiarygodnych świadków Feliksa Czernika, Nikodema Czernika, Pawła Sawickiego i licznych innych przy tym uczestniczących."


 "Dnia 21 lutego 1866 roku w Dereczyńskim Rzymsko-Katolickim Kościele Parafialnym, Wielebny Stanisław Lubotyński, proboszcz onego kościoła po trzykrotnych zapowiedziach , z których pierwsze dnia 23, drugie dnia 30 miesiąca stycznia, a trzecie dnia 2 miesiąca lutego zostały zrobione przed ludem zebranym na Liturgii.
Mieszczanina Piotra Pławskiego kawalera lat 26 ze wsi Pruda z chłopką Zofią Łotoszówną lat 19, panną ze wsi Łukowice, obojga parafian kościoła Łukonickiego, po uprzednim dokonaniu ścisłego sprawdzenia z obu stron na piśmie wyjaśniającego konsekwencje, przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego i niewykryciu żadnych, jak również po okazaniu przez obojga wzajemnej zgody zewnętrznymi znakami wyrażonej.
(świadkowie)
Mieszczan Bartłomieja i Franciszki z d. Androszkiewicz Pławskich prawowitych rodziców syna, chłopów Antoniego i Marianny z d. Kudczenko Łotoszów, prawowitych rodziców połączył węzłem małżeńskim i w imieniu Kościoła uroczyście pobłogosławił w obecności wiarygodnych świadków wysoko urodzonego ...Sokołowskiego, chłopów Michała Ostaszewskiego, Wincentego Łotosza, Ludwika Laudańskiego i wielu innych przy tym obecnych."


 Wypisy Metrykalnej Księgi w Łukonicach Rzymsko-Katolickiego Kościoła Parafialnego i zawierających małżeństwa od 16 dnia miesiąca stycznia 1866 roku.
" W 1866 roku stycznia 30 dnia w dereczyńskim Rzymsko-Katolickim Kościele Parafialnym upoważniony Stanisław Lubotyński proboszcz tego kościoła po trzykrotnych zapowiedziach, z których pierwsze dnia 16, drugie dnia 23, a trzecie dnia 30 miesiąca stycznia, przed parafianami zebranymi na liturgię ogłoszono:
Szlachciców Adolfa Pławskiego, kawalera 20 lat z Zuzanną Pławską, panną lat 22 obojga z okolicy Pławskie łukonickiego kościoła.
-Kto z imienia i nazwiska jest rodzicami, kto jest ręczącymi albo świadkami?-
Szlachciców Ludwika i Felicjanny z d. Więckowskiej, ślubnych małżonków Pławskich syna, szlachciców Michała i Elżbiety z d. Pławskiej, ślubnych małżonków Pławskich, córkę połączono ślubem i w imieniu Kościoła pobłogosławiono w obecności wiarygodnych świadków- Pawła Sawickiego, Waleriana Pławskiego, Walerego Zwierowicza i licznych innych przy tym uczestniczących."


 " 20 maja 1866 roku w okolicy Pławskich zmarła szlachetna Katarzyna Więckowska z domu Żudziewicz ze starości, zaopatrzona w sakramenty święte. Żona zmarłego szlachcica Ignacego Więckowskiego licząca 70 lat, onego koscioła Łukonickiego parafianka, pozostawiła po sobie czterech synów: Józefa, Walerego, Michała, Adolfa i dwie córki: Izabellę i Anielę. Jej ciało parafianie dnia dwudziestego drugiego bieżącego roku i miesiąca na łukonickim parafialnym cmentarzu pochowali.
21 maja 1866 roku w okolicy Słautycze zmarła szlachcianka Ewa Pławska z domu Błażejewska na kołtun, zaopatrzona w Sakramenty Świete. Pozostawionego jak wdowca szlachcica Kazimierza Pławskiego, żona licząca 45 lat, parafianka onego kościoła Łukonickiego, pozostawiła po sobie dwóch synów: Ignacego i Michała i trzy córki : Mariannę, Paulinę i Annę. Jej ciało świątobliwy Stanisław Lubatyński proboszcz Dereczyńskiego kościoła parafialnego 23 dnia bieżącego miesiąca i roku na publicznym parafialnym cmentarzu dereczyńskim poza miejscem pochował.

Dnia 26 maja 1866 roku w majątku Rakowice zmarł szlachcic Bolesław Garbowski na świerzb, zaopatrzony w  Sakramenty Święte. Pozostawionej wdowy szlachcianki Cecylii Garbowskiej mąż, liczący 28 lat onego kościoła Łukonickiego parafianin pozostawił po sobie syna Józefa.
Jego ciało świątobliwy Stanisław Lubatyński proboszcz dereczyńskiego kościoła parafialnego 28 dnia bieżącego miesiąca i roku przy zezwoleniu obywatela Naczelnika Wojskowego obywatela Synina z Ujazdu pochował na Łukonickim cmentarzu parafialnym."


Metryki różnych osób z rodziny Pławskich, które udało mi się znaleźć w ostatnim czasie. Pochodzą przede wszystkim z parafii Łukonica ( okolica Pławskie), także z parafii Zdzięcioł i Słonim. 


















Metryka urodzenia Adolfa Pławskiego, ur.  14.08.1840 roku w okolicy Pławskie, syna Michała i Katarzyny.



















Metryka ślubu Adolfa Pławskiego, syna Ludwika i Felicjany z domu Więckowskiej i Zuzanną Pławską, córką Michała i Elżbiety z dnia 30.01.1866 roku.











Metryka urodzenia Franciszki Pławskiej, zmarłej 01.01.1862 roku w Okolicy Pławskie, żona Michała.


 

















Metryka ślubu Jana Pławskiego, syna Jana i Teodory Pławskich z okolicy Pławskie i Zofii Kotowicz z okolicy Pławskie,  z 3 lipca 1866 roku.









Metryka urodzenia Jana Pławskiego, ur.01.03.1863 roku w okolicy Pławskie, syna Antoniego i Józefy z domu Karew(?).


















Metryka urodzenia Józefa Pławskiego, ur. 18.03.1840 roku w Okolicy Pławskie, syna Adama i Cecylii z Czarnuszewiczów.

























Metryka ślubu Michała Pławskiego, syna Mikołaja i Anny z domu Mizgier, wdowca lat 60 i Pauliny Czernik lat 22 z dnia 6 maja 1866 roku.










Metryka urodzenia Anny Pławskiej, córki Jana i Rozalii Pławskich, ur. 29.10.1823 roku w Hołowlach, par. Zdzięcioł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz